Obavijest proizvođačima jagoda

Nasade treba redovito pregledavati i prozračivati da se spriječi jaka orošenost biljaka, a s time i mogućnost razvoja gljivica truležnica na oštećenom tkivu i pratiti pojavu štetnika i bolesti. Oštećene plodove bi trebalo pobrati da ne ostaju na biljkama kao hranjiva podloga za razvoj patogena.

Radi lakšeg praćenja štetnika u nasadima poželjno je postaviti ljepljive žute i plave ploče malo iznad listova i redovito pratiti promjene na pločama.

Za jagode koje su u fazi pune cvatnje radi pojave sive plijesni (Botrytis cinerea) primijeniti pripravke Switch 62,5 WG, Pyrus 400 SC, Signum, Geoxe, a za one koje ulaze u fazu branja izabrati pripravke kraće karence.

Protiv pepelnice jagode (Podosphaera aphanis syn. Oidium sp.,  Sphaerotheca macularis) preventivno primijeniti Ortiva, Quadris, Karathane gold 350EC ili Pointer ili dr. registrirane pripravke sa kraćom karencom.

U zaštićenim prostorima i tunelima, može već doći do pojave jednog od crvenih pauka (Tetranychus urticae, Panonychus ulmi ), u kojem slučaju primijeniti jedan od pripravaka registriranih za tu namjenu Milbeknock, Kraft 18 EC ili Vertimec 18 EC ili Vertimec pro, i to zadnja tri u večernjim satima, pri smanjenom osvjetljenju.

Kod pojave  tripsa (Frankliniella spp.) primijeniti jedan od registriranih pripravaka kao što su Laser i Kraft (primjena za oba pripravka samo u večernjim satima) ili Poleci plus.

Svakako je uputno primijeniti pripravke za jačanje imuniteta i kondicije biljaka (aminokiseline, ojačivači, biljni ekstrakti ) i nešto iz programa korisnih mikroorganizama koji se koriste u ekološkoj proizvodnji, a pogodni su za primjenu sustavima kap po kap kao trichoderma vrste ili bacillus vrste.

Na malim površinama za sve bolesti lista korisna je mjera sakupljanja i spaljivanja zaraženih listova. Zaštitu kemijskim sredstvima treba započeti čim se primijete prvi simptomi, pazeći na registracije sredstava i poštivanje karenci.

Sredstva za zaštitu bilja primijeniti prema priloženoj uputi  ili etiketi, a sukladno registraciji.

Podaci o registracijama i dozvolama  sredstva za zaštitu bilja nalaze se u Fitosanitarnom informacijskom  sustavu (FIS baza )  Ministarstva poljoprivrede na web adresi : https://fis.mps.hr/trazilicaszb/

 

Zoran Kajić, dipl.ing.agr.

e-mail: zoran.kajic@mps.hr

Pripremi za ispis