Obavijest proizvođačima krizantema
U uzgoju krizantema započelo je razdoblje formiranja cvjetna glavice te je ovo razdoblje u kojem moramo sačuvati cvijet i list zdravima. Od bolesti koje se mogu javiti na listu krizanteme jesu ; bijela hrđa(Puccinia chrysanthemi) ( sitne bijele točkice na naličju donjeg lišća u uvjetima visoke vlage i gustog rasta) koja se suzbija preventivno. Osim bijele hrđe, bolesti koje se mogu javiti su lisne pjegavost (Septoria chrysanthemi, S. chrysanthemella, Alternaria species, i Cercospora chrysanthemi), pepelnica (Golovinomyces cichoracearum), siva plijesan (Botrytis cinerea) . Bolesti na cvjetnim glavicama: smeđa palež cvjetova i siva plijesan .
Popis fungicida dozvoljenih za primjenu na krizantemi https://fis.mps.hr/fis/javna-trazilica-szb/pregled/114 (neki od dozvoljenih Captan WP 50, Futura 50 WP, Pyrus 400 SC, Ranman top, Serenade ASO, i drugi..).
Štetnici koji predstavljaju problem na krizantemi su štitasti moljci, lisne uši, tripsi i koprivina grinja, te kukuruzni moljac i gusjenice sovica od kojih su trenutno vidljive štete. Potrebno je postaviti ljepljive ploče (plave, žute) u nasadu za praćenje pojave štetnika. Dozvoljeni insekticidi za primjenu na krizantemi su: Decis 2.5 EC , Cythrin max, Flipper, Neemik ten, i drugi dozvoljeni.
Sve dozvoljene pripravke, zajedno sa uputama, registracijama i dozvolama mogu se pronaći na linku http://fis.mps.hr .Preporučene pripravke koristiti sukladno uputama proizvođača ! Voditi redovito obrazac (evidencija o uporabi sredstava za zaštitu bilja) i zbrinjavati ambalažu na način kako je propisano pravilnikom! Upotrijebljeno sredstvo koristiti prema priloženoj uputi za upotrebu, isto na propisani način zbrinuti, voditi evidenciju o uporabi sredstava za zaštitu bilja. U skladu sa Zakonom o održivoj uporabi pesticida (NN 46/2022). Zaštita pčela i divljih oprašivača
Članak 71.
(1) U vrijeme cvatnje poljoprivrednih kultura zabranjena je primjena pesticida opasnih za pčele, uključujući medonosne pčele, bumbare i solitarne pčele.
(2) Profesionalni korisnici pesticida moraju prije obavljanja svakog tretiranja obavijestiti Hrvatski pčelarski savez i povjerenike za izvođenje evidencije pčelara i pčelinjaka te katastra pčelinjih paša po županijama i pčelarskim udrugama u propisanom roku, ako se obavlja tretiranje pesticidom opasnim za pčele.
(3) Flora i korovna flora koja služi za zatravljivanje u višegodišnjim nasadima ne smije biti u cvatnji odnosno mora biti pokošena u trenutku tretiranja pesticidima koji su opasni za pčele, uključujući medonosne pčele, bumbare i solitarne pčele, ili se mora na drukčiji način spriječiti da pesticid ne dođe s njom u dodir.
(4) Način primjene pesticida u vrijeme cvatnje poljoprivrednih kultura, mjere za smanjenje rizika za pčele, način obavještavanja, sadržaj i vrijeme obavijesti te postupak u slučaju trovanja pčela pesticidima propisuje ministar pravilnikom uz prethodnu suglasnost ministra nadležnog za zaštitu prirode.
Ana-Marija Čajkulić, dipl.ing.agr.,
e-mail: Ana.Marija.Cajkulic@mps.hr