Obavijest poljoprivrednim proizvođačima
Završena je sjetva ozimih žitarica ,uljane repice su u fazama razvoje do 9 listova ovisno o rokovima sjetve. Tijekom mjeseca listopada nije bilo velikih količina oborina i prevladavale su vrlo visoke prosječne temperature za taj mjesec. Takovo vrijeme pogoduje razvoju i širenju glodavaca, tako da upozoravamo poljoprivrednike da obilaze svoje parcele (lucerišta, voćnjake, ozime žitarice, uljanu repicu ) i prate pojavu ovih štetnika.
Na vanjskim poljoprivrednim površinama najčešće štete čine: poljska voluharica (Microtus arvalis P.), vodena voluharica (Arvicola amphibius L./terrestris), prugasti poljski miš (Apodemus agrarius P.) i šumski miš (Apodemus sylvaticus). Razmnožavanju glodavaca pogoduje toplo vrijeme sa blagim zimama te parcele na kojima se ne provodi ili se rijetko provodi obrada tla (nasipi, travnjaci, lucerišta i sl.). Brojnost ovih štetnika potrebno je pratiti tijekom cijele godine, a na parcelama se prati prisutnost „aktivnih rupa“ i to tako da se nogom zatvore rupe i drugi dan izvrši pregled. Otvorene rupe su znak aktivnosti ovih štetnika i mogu poslužiti za postavljanje trenutno dostupnih rodenticida na tržištu.
Prag štetnosti:
Poljski miš 10 do 50 aktivnih rupa,
A poljsku voluharicu je 10 do 500 aktivnih rupa ha.
Na tržištu već dugi niz godina nemamo „ klasične „ rodenticide koji su imali dozvolu za primjenu na poljima, zbog toga je potrebno gdje je to moguće kombinirati mehaničke, biološke i kemijske mjere suzbijanja. Velika većina tih mjera prihvatljiva je za manje površine
Mehaničke mjere :korištenje mišolovki, ultrazvučnih rastjerivača, tunel mišolovki i slično
Biološke mjere obuhvaćaju korist od prirodnih neprijatelja: lisice, kune, zmije, grabljivice, mačke, psi , ptice (na parcelama postavljati stupove za ptice grabljivice).
Kemijske mjere:
Cinkov fosfid:
ARVALIN ; voluharice , za ratarske kulture, povrće, voćnjake, vinograde, livade i pašnjake. registracija važi do 30.04.2025
RATRON GL; voluharice , za ratarske kulture, povrće, voćnjake, vinograde, livade i pašnjake
Registracija važi do
31.07.2025.
Riječ je o sredstvima čija se primjena treba strogo provoditi prema pisanim uputama proizvođača, jer može biti vrlo otrovno za ptice i sisavce te ne smije doći u kontakt sa biljkama. Obavezno korištenje zaštitne opreme kod rukovanja ovim SZB.
Preporučena sredstva za zaštitu bilja primijenite sukladno uputi proizvođača i dozvolama prema Fitosanitarnom informacijskom sustavu. Vođenje evidencije uporabe SZB, atestiranje strojeva , skladištenje i zbrinjavanje ambalaže SZB te korištenje zaštitne opreme obveze su propisane: Zakona o održivoj uporabi pesticida NN 46/2022 te Pravilnikom o uvjetovanosti NN26/2023.
Jadranka Berić dipl. ing. zaštite bilja
E-mail: Jadranka.Beric@mps.hr