Vijesti

U Majuru održan III. festival vune

U Kulturnom centru Majur Woonko – Centru Vune Majur, na međunarodni dan vune, 12. travnja, bilo je živo i razigrano.

Općina Majur kao glavni organizator III. Festivala vune, uspjela je na jednom mjestu okupiti stručnjake i ljude koji mogu doprinijeti daljnjem razvoju cijele ove predivne priče.

Na početku prvog okruglog stola uvodnu riječ je dala saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, Marijana Petir.

Na okruglom stolu, istaknula se je problematika s kojom se susreću ljudi koji rade na razvoju ovog projekta.

Zaključak je da je to složeni projekt koji mora obuhvatiti puno segmenata od edukacije ovčara od kojih se prikuplja vuna do dobivanja konačnog proizvoda, a koji može ići u nekoliko smjerova pa do pronalaska tržišta.

Trenutno u Hrvatskoj imamo cca 150.000 ovaca i u prosjeku oko 2 kg vune po ovci. Ovo što se sada koristi u Hrvatskoj za izradu uporabnih predmeta ne prelazi 3000 kg tako da prostora za razvoj ima.

Posjetitelji su mogli vidjeti kako se štriže ovca, kako se vuna pere, češlja i prede.

Za sada se u Hrvatskoj ne pere i ne češlja vuna, kroz ovaj projekt se sakuplja i odvozi u slovenski Soven, odakle se vuna vozi u Belgiju na pranje, jer se to više isplati nego nabavljati preskupu tehnologiju za vlastito pranje. Iz Sovena dolazi oprana i očešljana pa i obojena vuna ili filc, ovisno na što se odluče u razmjeni. U prosjeku se od prikupljene vune iskoristi svega 10 do 15% jer je vuna prljava te treba pronaći rješenje za veće iskorištavanje, ali i za uporabu ostatka vune koja se prikupi, a ne pere.

Woonko – centar vune Majur oprema se sa strojevima za tkanje te će prof.  Željko Knezić imati posla oko edukacija. U centru se ponedjeljkom navečer odvijaju radionice filcanja te se lokalno stanovništvo svih generacija uključuje sve više.

U sklopu III. Festivala vune održalo se mnogo zanimljivih događanja, a jedna od njih je bila i demonstracijska aktivnost Izrade tradicijskih uporabnih premeta tehnikom mokrog i suhog filcanja vune koju su održale djelatnice Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva. Na štandu smo prikazali izradu tapiserije tehnikom mokrog filcanja, a na nju smo ufilcali iglicama za suho filcanje cvjetove izrađene tehnikom suhog filcanja. U ovoj izradi sudjelovale su naše korisnice, ali i posjetitelji festivala koje je zainteresirala radionica za našim štandom. Posebno nas veseli što su se radionici pridružila i djeca te je jedan dio cvjetića na izrađenoj tapiseriji, djelo njihovih ruku. Tapiserija će ostati u Woonko centru vune Majur kao uspomena na događanja III Festivala vune.

Višnja Krapljan, dipl. ing.agr.