Pčela treba pomoć poljoprivrednika
Inicijativu za zasijavanje cvjetnih traka koje bi služile kao pčelinji pašnjaci dala je Syngenta. U okviru akcije časopisa Top agrar, Syngenta je u proljeće 2010. poljoprivrednicima besplatno podijelila sjeme trava dviju mješavina: Brandenburger i Tübinger. Više od 900 poljoprivrednika dobilo je sjeme za po jedan hektar pčelinjeg pašnjaka. Time je stvoren Eldorado za pčele, ali je došlo do uzajamne promidžbe zajedničkog rada poljoprivrednika i pčelara. Cvjetne trake su svojim šarenilom osigurale biološku raznolikost u užem području Saska-Anhalt, što je pozitivno utjecalo na javnost.
Blizu 750 000 pčelinjih društava, svako sa 60 000 vrijednih pčela sakuplja svake godine cvjetni nektar i od toga proizvodi med. Velik je to posao: za 1 kg meda pčele moraju posjetiti i do 10 milijuna cvjetova. Pri tome one oprašuju važnije korisne biljke, primjerice uljanu repicu i suncokret te povećavaju njihov prirod. Uljana repica oprašena uz pomoć pčela daje i do 30 % veći prinos, a suncokret čak i do 60 %.
Poljoprivrednik Helmut Saudhof iz Mainzholzena u Donjoj Saskoj, koji je rado prihvatio ponudu časopisa Top agrar, objašnjava: „Pored vizualnog osjećaja dobiti, poboljšane slike krajobraza, cvjetne trake predstavljaju dobit i u gospodarskom smislu.“ Za troškove sijanja, njege i promoviranja cvjetnih traka primit će on i dodatna plaćanja iz sredstava agrookolišnog programa. Osim toga, prema njegovim zapažanjima radom pčela znatno je povećan i prinos uljane repice.
U jesen, prije obrade tla i sjetve pšenice, najprije je drljačom pripremio trake 6 m širine na rubnom dijelu parcele. Druga obrada, mehaničko uklanjanje korova, slijedi u proljeće neposredno prije sjetve drljačom. Sjetva sjemena, Tübinger i Brandenburger mješavine ovog proljeća uslijedit će koncem travnja sijačicom na 2 cm dubine. Prednost kasne sjetve jest da biljke u cvjetnim trakama pčelama pružaju mogućnost nalaženja hrane (pelud, nektar) do kasne jeseni.
Pri izboru sjemena trava, odnosno mješavine za cvjetne trake, treba obratiti pozornost na vrste koje su zastupljene u mješavini. Za sjetvu kraj uljane repice ne preporuča se mješavina koja sadrži sjeme krstašica, primjerice slačice, uljne rotkve i sl. glede mogućnosti pojave i širenja kupusne kile kao i nekih štetnika, primjerice repičinog sjajnika.
Za sjetvu sjemena za cvjetne trake potrebno je suho tlo. Pri sjetvi u vlažno tlo nastaju problemi s puževima, kada je potrebno koristiti mamce protiv puževa najčešće po cijeloj površini cvjetne trake. Povećan broj korova u cvjetnim trakama ne mora uvijek predstavljati problem jer biljke brzo pokriju tlo i time zaustave rast korova.
Za sjetvu cvjetnih traka na laganom, pjeskovitom tlu Müller je odabrao mješavinu sjemena Brandenburg, tj. vrste koje su tolerantne na sušu. Na njegova polja u prosjeku padne 540 mm oborina i to prije ljetnih suša.
U dogovoru sa lokalnom zajednicom i pčelarom, Burkhart Herfortom, on je zasijao i cvjetnu traku ispod drvoreda voćaka. Pčele u ovoj cvjetnoj traci nalaze i sakupljaju nektar i pelud od lipnja do početka rujna, počevši s cvijetom vrbe, raznih vrsta voćaka, uljane repice pa sve do kasno cvatućih vrsta.
Nakon dobrih rezultata on kani i dalje povećavati površine sa cvjetnim trakama. U proljeće 2011. planira zasijati oko 15 ha novih cvjetnih traka koristeći sjeme mješavine višegodišnjeg bilja.
načelnica Odjela za integriranu i ekološku poljoprivredu
0 comments
Write a comment