Obavijest proizvođačima koštićavog voća! 02.03.2016.

Od preporuke za suzbijanje koštićavog voća proteklo je 9 dana, u tom periodu vladalo je promjenjivo vrijeme . Na području grada  Daruvara zabilježeno  35 l kiše po m²  , dok je grad Bjelovar bilježio 25 l kiše po m².Osim toga  tijekom proteklog vikenda zabilježene su srednje dnevne temperature iznad 10 °C. Takove temperature dovele su do otvaranja pupova na breskvi i nektarini dok  se marelica nalazi u fazi početka cvatnje. Meteorolozi za par slijedećih dana najavljuju i dalje mogućnost  pojave oborina.

Količne oborina od 10 mm kao i relativne vlage od 95 %  uz temperature više  od 5°C pogoduju  infekcajama i razvoju  kovrčavosti lista (Taphrina deformans) breskve, nektarine, stoga bi bilo potrebno ponoviti zaštitu protiv te bolesti nekim od slijedećih pripravaka navedenih u tablici 1.

Tablica 1.

     Aktivna tvar

Naziv pripravka

Dozvola po kulturi/bolesti

Doza /       koncentarcija

Dodin

Chromodin S-65

Breskva/ kovrčavost

1,35-1,38kg/ha

Ditianon

„Delan 700 WDG“

Breskva/kovrčavost

 

75-100g/100l vode

Ciram

Ziram 76 WG

Breskva/kovrčavost

    2,5  kg/ha

Trifloksistrobin Tebukonazol

Nativo 75 WG

Breskva,nektarina,marelica/pepelnica,

trulež ploda, kovrčavost

 

     300g/ha

Difenkonazol

Difcor

Breskva od pojave listića/kovrčavost

20-30ml/100lvode

„ Delan 700“-Krajnji rok za prodaju i primjenu zaliha 1.12.2016.

Ranije sorte marelice nalaze se u početku cvatnje , ova voćna vrsta osjetljiva je na bolest sušenja cvjetnih grančica i palež cvjetova  (Monilia laxa). Infekcija ove bolesti odvija se tijekom cvatnje i to osobito za kišnog vremena . Upravo zbog toga je potrebno provesti zaštitu protiv ove bolesti  nekim od slijedećih preparata : Indar 5 EW, Switch 62,5 WG, Teldor SC 500, Chorus 50 WG, Difcor.

Na vrstama koštićavog voća gdje  je pup još zatvoren mogu se još uvijek koristiti bakreni pripravci navedeni u prethodnoj preporuci.

Preporučena sredstva za zaštitu bilja primijenite sukladno uputi proizvođača i dozvolama prema Fitosanitarnom  informacijskom sustavu. Ambalažu SZB zbrinuti na propisani način te voditi evidencijsku listu o uporabi sredstava za zaštitu bilja i to prema : Pravilniku  o uspostavi akcijskog okvira za postizanje održive uporabe pesticida-NN 142/12 i Zakonu o održivoj uporabi pesticida-NN 14/14.

                                                                               Jadranka Berić  dipl .ing. zaštite bilja
E-mail: Jadranka.Beric@savjetodavna

 

 

Pripremi za ispis