Obavijest poljoprivrednim proizvođačima aronije

Nasadi aronije se nalaze u fazi pred početak cvatnje. U samoj cvatnji aronije  imamo četo pojavu  dlakavog ružičara (Tropinota hirta) na samom cvijetu, a prisutnost štetnika je primijećena u usjevima uljane repice .

Dlakavom ružićaru odgovaraju više temperature, imaju samo jednu generaciju godišnje, a  prezimljava u stadiju imaga. Radi se o izrazito je polifagna vrsta, štete čini odrasli oblik hraneći se na generativnim organima (cvijet).

Za narednih nekoliko dana najavljen je porast temperature  tako da možemo očekivati veću pojavu ovih štetnika.

Zbog svega navedenog potrebno je prije cvatnje aronije i to osobito u manjim nasadima postaviti bijele ili plave posude napunjene vodom u koje se dodaju atraktanti: zvjezdasti anis, bronhi bomboni, voćni sok , cimet i sl. (metoda masovnog ulova). Posude postaviti  unutar redova na udaljenost od 10-tak metara i na samom ulasku u redove na još manje razmake

( najmanje 15 tak po ha). Dnevni ulov  ovih štetnika može biti vrlo velik  pa je potrebno redovito prazniti sadržaj posuda i dolijevati vodu s dodatkom atraktanta.

Na tržištu  postoje  i trapovi Csalomon VARb3 koji sadrže biljni atraktant  na  svijetloplavoj ploči. Njime se može utvrditi prva pojava kao i  jačine napada. Ploče se postavljaju u krošnju  i to tako da tako budu veći dio dana na osunčanom mjestu. Za masovni ulov u voćnjaku potrebno je postaviti 20-30  trapova na hektar .

Osim ovog štetnika često nailazimo u nasadu aronije u cvatnji i na pojavu zlatne mare (Cetonia aurata).

Niti jedno kemijsko sredstvo nije registrirano za suzbijanje ovih štetnika , a isto tako u doba cvatnje voćnih kultura nije preporučljiva  primjena insekticida.

 

Preporučena sredstva za zaštitu bilja primijenite sukladno uputi proizvođača i dozvolama prema Fitosanitarnom  informacijskom sustavu. Ambalažu SZB zbrinuti na propisani način te voditi evidencijsku listu o uporabi sredstava za zaštitu bilja i to prema : Pravilniku  o uspostavi akcijskog okvira za postizanje održive uporabe pesticida-NN 142/12 i Zakonu o održivoj uporabi pesticida-NN 14/14.

                                                                               Jadranka Berić  dipl .ing. zaštite bilja
E-mail: Jadranka.Beric@mps.hr

 

 

Pripremi za ispis