Obavijest vinogradarima
Od posljednje preporuke za zaštitu vinograda proteklo je 9 dana tijekom kojih bilježimo nekoliko kišnih dana s izmjerenim vrijednostima prikazanima u tablici:
Srednje dnevne temperature zraka kretale su se od 15-18 C maksimalne 26C, a relativna vlaga zraka iznosi 60 -90 %. Prema prognoznim modelima uvjeti za razvoj plamenjače vinove loze (Plasmopara viticola) zabilježeni su 3./4.5. te 14. 5.. Također, bilježimo i završetak inkubacijskog/skrivenog razvoja bolesti od infekcije ostvarene 3.5, a obilaskom trena uočene su uljne pjege, te se očekuje sporulacija i pojava konidija kojima se bolest sekundarno širi u nasadima (intenzivnije). Podsjećamo da je za sekundarno širenje plamenjače dovoljno i duže zadržavanje rose tijekom dana što se upravo dešava u nasadima uslijed visoke vlage zraka i povišenih temperatura zraka!
Vremenski uvjeti pogoduju razvoju pepelnice vinove loze (Erysiphe necator), te su pomoću prognoznih modela zabilježeni povoljni uvjeti za infekcije u dane 3.5., 8.5., 14.5.
Upućujemo vinogradare na oprez, redovite preglede nasada i redovito provođenje kemijskih mjera zaštite. Razmaci između tretmana ovise o odabiru sredstva za zaštitu bilja te količini oborina od posljednjeg tretmana.
Obzirom na intenzivan porast loze, nestabilne i kišovite vremenske uvijete te ulazak loze u osjetljivu fenofazu cvatnje (sa cvatnjom su započeli chardonnay, crni pinot, škrlet) vinogradare upućujemo za planiranje provođenja zaštite vinove loze.
Za suzbijanje plamenjače preporučamo korištenje sistemičnih pripravaka: Forum star, Zorvec Vinabel, Folpan Gold, Actlet F, Orvego, Momentum trio, Magma Triple, Fantic F, Orvego SC, Orondis, Sphinx extra 685 WDG, Metomor F, i dr..
Za zaštitu od pepelnice vinove loze (Erysiphe necator) preporučujemo: Collis SC, Nativo WG, Sugoby, Talendo EC, Kusabi SC, Spirox EC, Prosper EC.
Let leptira prve generacije sivog grožđanog moljca (Lobesia botrana) završava, a u ranijoj preporuci dali smo uputu za suzbijanje.
Napomena: Sredstva za zaštitu bilja (SZB), potrebno je primjenjivati sukladno uputama na etiketi. Ambalažni otpad potrebno je propisno zbrinjavati te voditi evidenciju o uporabi sredstava za zaštitu bilja. Prije svake primjene bilo kojeg sredstva za zaštitu bilja dopuštenog za profesionalnu primjenu, preporuča se redovito praćenje web-aplikacije Fitosanitarnog informacijskog sustava (FIS), Ministarstva poljoprivrede radi moguće promjene u registraciji SZB (https://fis.mps.hr/fis/javna-trazilica-szb/). Sukladno Zakonu o održivoj uporabi pesticida NN 46/22 (članak 73) profesionalni korisnik sredstava za zaštitu bilja obavezan je voditi i čuvati evidenciju o uporabi pesticida na razdoblje od tri godine, uključujući i račune za kupljene pesticide.
Aleksandra Radić dipl.ing
e-mail: aleksandra.radic@mps.hr