Obavijest proizvođačima koštičavog voća

Koštičave voćke (breskva, nektarina, marelica, šljiva, trešnja, višnja) na većini lokaliteta u Dubrovačko-neretvanskoj županiji nalaze se razvojnom stadiju od mirovanja do bubrenja pupova ovisno o lokalitetu i sorti. U cilju preventivne zaštite  od uzročnika  gljivičnih i bakterijskih oboljenja: kovrčavost lista breskve i nektarine (Taphrina deformans), šupljikavost lista (Stigmina carpophilla), palež cvijeta i grančica (Monilinia spp.) i bakterijskog raka uputno je napraviti tretiranje pripravcima na osnovi bakra tzv. „plavo prskanje“  https://fis.mps.hr/trazilicaszb/

Prije obavljanja zaštite uputno je napraviti sanitaciju voćnjaka uklanjanjem bolesnih i oštećenih grančica, grana i mumificiranih plodova unutar krošnje.

Mjere zaštite provesti za mirna vremena uz povećani utrošak škropiva. Važno je voćke „okupati“ sa svih strana, jer uzročnici bolesti i štetnika prezimljuju na kori, pukotinama i ljuskicama pupova.

U cilju suzbijanja prezimljujućih oblika štetnika: štitastih uši, jaja lisnih uši i crvenog voćnog pauka bakrenom pripravku je moguće dodati mineralno ulje ili koristiti gotovu tvorničku kombinaciju bakra i mineralnog ulja (Modro ulje, Red fox i dr.)

Pripravci na osnovi bakra smiju se koristiti do otvaranja pupova!

Podaci o registriranim SZB u RH vode se u  Fitosanitarnom  informacijskom  sustavu (FIS) dostupnom na web adresi: https://fis.mps.hr/trazilicaszb/

Sredstava za zaštitu bilja primjenjivati u skladu s dozvolom poštujući upute, ograničenja, obavijesti i upozorenja navedenim na etiketi za uporabu. Korisnik ne smije posjedovati, skladištiti niti primijeniti sredstva koja nisu registrirana u RH.

Zakon o održivoj uporabi pesticida (NN 46/2022) propisuje je da su svi profesionalni korisnici sredstava za zaštitu bilja dužni voditi evidenciju o zaštiti bilja i čuvati je 3 godine kao i račune od kupljenih sredstava za zaštitu bilja te propisno zbrinuti ambalažu.

Ivana Tomac Talajić  dipl. ing. agr.

E-mail: Ivana.Tomac.Talajic@mps.hr

 

Pripremi za ispis