Voćni sok
Za spravljanje dobrog voćnog soka potrebno je zdravo i kvalitetno voće odgovarajućih sorti. Upotrijebiti se može i voće oštećeno tučom ili na neki drugi način, ali koje treba imati 12 % suhe tvari po Brix-u i 4,5 g/ l ukupnih kiselina. Obvezno treba odstraniti nagnjilo i pljesnivo voće te one dijelove voća koji i u malim količinama u soku ili prerađevini mogu ostaviti snažan negativan okus. Najčešće se sok spravlja od jabuka i krušaka, ali jednako tako i od drugih vrsta voća. Moguće je i miješanje soka različitih vrsta voća; najlakše je to učiniti prije pasterizacije i punjenja u staklene posude.
1. Utvrđivanje optimalne zrelosti voća
Optimalna zrelost odlučujuće utječe na kvalitetu soka. Ako je prerada prerana ili prekasna, sok zadobije neujednačen okus. Optimalna zrelost za preradu je u trenutku užitne zrelosti, kada se većina škroba u voću pretvara u slador. Količina škroba u voću provjerava se jednostavno, pomoću jodnog testa.
2. Redovito čisto skupljanje i prebiranje otpalog voća i branje voća
Stabla voćaka visokostablašica s plodovima treba protresti. Voće se pobere i u najkraćem mogućem vremenu preradi. Prije prerade odstrane se svi gnjili i pljesnivi plodovi; plodovi previše uprljani zemljom odstrane se ili ih se oprezno opere.
3. Namakanje voća u vodenoj kupelji
Preporučljivo je pobrano voće pola sata namočiti u vodenoj kupelji, da se nečistoća dobro odmoći.
4. Pranje voća čistom vodom i ocjeđivanje
Slijedi ručno pranje u kadici ili strojno pranje strojem za pranje. Po završetku pranja voće se isplahne čistom vodom i kratko ocijedi.
5. Mljevenje voća voćnim mlinom
Uloga mlina je da voće samelje što sitnije, čime se dobiva veća količina soka. Debljina mljevenja ovisi o zrelosti voća i zato je dobrodošao mlin s mogućnošću stavljanja različitih nastavaka.
6. Obrada enzimima za povećanje količine soka
Ako se prerađuje prezrelo (brašnjavo) voće, za bolju iskoristivost samljevene drozge dodaju se pektolitički enzimi, ali nije nužno.
7. Stiskanje, prešanje
Samljeveno voće preša se do 70 % samotoka, što omogućavaju ‘slojne’ ili ‘tračne’ preše. Dobar mlin i jedna takva preša omogućuje očekivani samotok.
8. Tretiranje soka sredstvima protiv oksidacije
Da se spriječi oksidacija i posljedično posmeđivanje soka, što prije nakon prešanja dodaje se
9. Bistrenje i provjera kvalitete soka
Ako se želi proizvesti bistar sok, nakon prešanja natoči se u prikladnu posudu ili cisternu i prema uputama proizvođača doda pektolitički enzim. Dodan enzim za 16 – 24 sata uzrokuje da se na dnu posude izluče pektini i sok se izbistri. Nakon toga sok se dekantira (pretoči), a pretok se može i grubo filtrirati.
Dok traje bistrenje, obavi se mjerenje soka:
– utvrdi se sadržaj šećera refraktometrom;
– utvrdi se sadržaj ukupnih kiselina kompletom VINI.
10. Pasterizacija i punjenje
Pasterizacija je postupak u kojem se zagrijavanjem na primjerenu temperaturu sprečava štetno djelovanje mikroorganizama i enzima. Sok se zagrijava na 78-
11. Skladištenje
Sok napunjen u staklene boce čuva se u hladnom i tamnom prostoru. Kad se boce isprazne, operu se, osuše i pospreme za sljedeće punjenje. Tako pripremljen sok sa stopostotnim udjelom voća je bez konzervansa i aditiva, s rokom upotrebe 2 godine i prikladan je za ljude svih generacija.
Tekst:
Damijan Vrtin, univ. dipl. ing. agr.
Tatjana Kmetie Škof, dipl. ing. agr. i hor.
Prijevod:
Odsjek HZPSS-a Krapinsko-zagorske županije
0 comments
Write a comment